Средновековната крепост Цепина и палеонтологично находище
Отново е неделя, отново сме в голямо чудене накъде да поемем и отново се запътваме към Пещера. След един бърз преглед на картата решаваме, че "Цепина крепост" като дестинация звучи добре и се насочваме към село Дорково. Посоката е Пещера - Батак - Ракитово- Костандово - Дорково; Съществува и друг по-пряк път от Пещера към курорта св. Константин - Дорково, но ни казаха, че по този път има доста завои, дупки и е объркан, и ще се забавим повече. Ако сте на почивка във Велинград километрите до Дорково са само 16.
Гледката от крепостта |
Цепина Крепост
Според един от най-любимите източници на информация, Уикипедия, крепостта Цепина влиза в пределите на българската държава през 9 век. През 11в преминава в ръцете на византийците, но е освободена от цар Калоян, който прави своят племенник Алексей Слав деспот на областта и крепостта. Въпреки, че крепостта е изоставена отдавна, си личи, че е била внушителна. Дебелината на външните стени на крепостта е 1.80м, а стените обхващат територия от 25 дкр.
До подножието на хълма, върху който е изградена крепостта, има асфалтов път. В края на пътя ще озовете пред хижа "Цепина"
Подножието на хълма |
От хижата има пътека, не особено стръмна и дълга, която ви води до върха на хълма.
Пътеката към върха |
Докато сте горе ще видите: основите на няколко къщи, два от общо четирите резервоара за вода, част от основите на резиденцията на владетеля, основите на две църкви, други останки приличащи по-скоро на случайно събрана купчина камъни, всички част от Цитаделата на крепостта.
Гледките от стената |
Времето. Дом за дървета! |
Основи на къщи |
Водохранилището на самият връх |
За съжаление, крепостта е изоставена и неподдържана. Табелите с информация са избелели и надписите почти не се разчитат (освен надписите по стените на едно от водохранилищета, оставени от някой кретен). Нахвърляни са боклуци. Няма уредник или пазач.
Водохранилище |
Табела, една от малкото, която можеше да бъде разчетена! |
Докато обикаляхме из крепостта си мислих доста лоши работи за любимите ми управляващи, които харчат безумни пари за глупости, но никога нямат пари за опазване на такива значими исторически обекти.
В хижата, това го разбрах в последствие от проучването ми в нета, има и някаква малка експозиция на артефакти намерени при разкопките преди много години. На телефон 0899 81 71 53, можете да говорите с управителя на хижата и да си запазите места.
Палеонтологично находище
На връщане от крепостта спряхме в Дорково, за да снимам живописната жълта църква разположена в центъра на селото. Докато обикалях църквата, забелязах и една отдавна ръждясала табела, с трудно, но все пак разчетими надписи. На табелата имаше отбелязан пешеходен маршрут до палеонтологично находище. Обаче, как да го намерим? Изчакахме пет минути и покрай нас мина един човек. Питахме как да стигнем до находището и какво ни отговаря човека: "Върнете се лятото" - казва той. "Сега там няма да видите нищо, защото всичко е зарито. Но елате задължително, защото французите идваха и казаха, че такова нещо няма в целия свят. Пратиха, да изследват във Франция и Европейският съюз отпусна 2 милиона лева, за да го открият и да го направят".
Какво намирам в Уикипедия:
"В района на Дорково е открито палеонтологично находище. В м. Илин кладенец са открити фосили на мастодонти (бивни, кътници и др.) на възраст няколко млн. години, което ги прави най-древните открити останки на тези животни в Европа.
Местността е забелязана от български геолози още през 70-те години на 20 век, когато те са търсили находища на полезни изкопаеми. Тя прави впечатление и на геолога Тодор Николов. През 1984 г. е организирана проучвателна експедиция, а през 1985 г. е организирана международна експедиция начело с проф. Ербер Тома от Колеж дьо Франс, която открива части от скелети на мастодонти. По-късно учените съобщават, че в района са живели девет архигрупи бозайници.
Находището е обявено за природна забележителност на 31 януари 1990 г."
Ако тази статия ви харесва, моля гласувайте с бутоните на TopBlogLog и Свежо!
Госпожице, твърде честото редактиване на публикациите ви води до непрекъснатото присъствие на една и съща статия в Блогосферата. Малко в повече ми идва да чета за Цепина всеки ден.
ReplyDeleteЗдравейте, моля за извинение, че съм ви издразнила! Редакцията беше крайна наложителна!
ReplyDeleteПредполагам, че роботите регистрират всяка една промяна в текста и решават, че е нов!
Ще го имам в предвид да не се повтаря!